Udgivet: 02-10-2026
Hos UNICO Leasing handler “drømmebilen” om mere end blot hestekræfter og lædersæder. Det handler om den måde, vi kommer frem i verden på. Vi har netop udgivet vores ESG-rapport for 2025, og hvis sidste år handlede om at få styr på klimadataene, så er 2025 året, hvor vi for alvor sætter mennesket i centrum. Vores rejse går nemlig fra E (Environment) til S (Social), og i 2026 tager vi fat på G (Governance).
Vi mener, at vi alle har et medansvar for at drive udviklingen i den rigtige retning. Derfor har vi i år introduceret et initiativ, hvor vores kunder bliver en aktiv del af vores samfundsansvar:
Vores vigtigste ressource er vores medarbejdere. For at sikre trivsel og faglig stolthed har vi i 2025 rullet flere interne initiativer ud:
Med vores nye platform, MITUNICO, automatiserer vi dataindsamlingen, så vores kunder får fuld transparens over deres bilflådes Co2-udledning og energiforbrug.
Samtidig ser vi en glædelig udvikling i vognparken:
Andelen af leasede elbiler er steget markant fra 3,94% i 2022/2023 til 18,10% i 2024/2025. For vores egne firmabiler er målet enkelt: 100% el.
Vi er stadig på en rejse, og vi er bevidste om, at vi ikke er i mål endnu. Men ved at integrere ESG i vores daglige drift fra bekæmpelse af madspild i kantinen til tøjindsamling på kontoret, tager vi de små, bæredygtige skridt, der gør en reel forskel.
Vil du læse hele rapporten? Du kan dykke ned i alle tallene og de mange historier om vores sociale indsatser i den fulde ESG rapport 2025.
UNICO A/S
Mørksøvej 1
8600 Silkeborg
Man-tors: 8.00 – 17.00
Fredag: 8.00 – 15.00
Lørdag & Søndag: Lukket
Alle fakturaer bedes venligst sendes ind til bogholderi@unicoleasing.dk
Se vores udvalgUdfyld formularen herunder med dine informationer. Så tager vi fat i dig på telefon eller mail.
Vi arbejder målrettet mod en 50% reduktion af vores samlede klimaaftryk inden 2030. Vi har allerede reduceret vores Scope 1 og 2 udledninger med 32% gennem energioptimeringer og udfasning af naturgas.
Vi har udviklet et digitalt rapporteringsværktøj, MITUNICO, der giver vores kunder fuld transparens over deres bilflådes udledninger og energiforbrug. Det gør det nemt at dokumentere den grønne omstilling over for interessenter.
Det er vores interne uddannelsesplatform, hvor vi kvartalsvist dygtiggør vores medarbejdere i alt fra registreringsafgifter til konflikthåndtering og ESG. Målet er at sikre kompetent rådgivning og høj medarbejdertrivsel.
Ja, vi har en fast målsætning om, at 100% af alle firmabiler til ledere og ansatte skal være elbiler. I dag er denne målsætning allerede indfriet.
